Zásilky z Číny markantně zdraží, za zboží brzy zaplatíte více než dvojnásobek

Balíčky z ciziny nebudou tak levné, jako doposud. Může za to novela zákona, kterou schválila vláda. Drobné nákupy v tolik oblíbených čínských obchodech vás brzy vyjdou výrazně dráž, protože mimo jiné bude zrušeno osvobození od DPH u malých zásilek s hodnotou do 22 EUR a také skončí “dotované” poštovné.

Co to bude konkrétně znamenat? Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda již vloni vypočetl, že pokud nyní dáte za zboží na AliExpressu 270 korun, za to samé po 1. červenci 2021 zaplatíte 569 Kč, tedy více než dvakrát tolik!

Podle údajů České pošty v loňském roce dorazilo do ČR přes 28 milionů balíčků z čínských eshopů, tak schválně, kolik to bude letos. Dá se totiž očekávat, že se hodně stálých – a možná i nových – zákazníků bude chtít zazásobit levnými obaly na tablety, kryty na telefony či dalším tradičním artiklem.

Takřka jisté už ovšem je, že od roku 2021 bude nakupování na www.aliexpress.com nebo www.banggood.com a dalších eshopech nejen složitější, ale i o dost dražší, jak jsme si ukázali na konkrétním příkladu.

Pokud už jste v minulosti nějaké věci v čínských obchodech kupovali, jistě víte, že dodací lhůty jsou spíše v řádu měsíců, než “pouhých” týdnů. Takže jestli také nutně potřebujete nějaký ten levný šunt, vybírejte co nejdříve.