Jedinečná módní kolekce české studentky pomáhá dětem z afghánského Skateistanu

Barbora Procházková je studentkou Ateliéru design oděvu a obuvi na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zaujala mne svou kolekcí s názvem Skateistan, která je tématem její bakalářské práce. Výtěžek z této módní kolekce poputuje přímo do Skateistanu.

Centrum Skateistan se nacházi v afgánském Kábulu. Učí místní děti ze všech socioekonomických skupin jezdit na skejtu a organizuje různé vzdělávací programy. Děti si tak zábavným a v nehostinném Afghánistánu neobvyklým způsobem budují přátelství, rozšiřují obzory a postupem času i získávají pozici samotných lektorů.

Při navrhování kolekce se Bára soustředila na tři hlavní aspekty. Formu oděvu, kombinaci dívčích a sportovních prvků a volbu materiálu.

V kolekci, která má celkem sedm kusů, se prolínají klasické něžné dívčí šaty a sportovní oblečení zároveň. Podstatné bylo najít střihy zvýrazňující dívčí nevinnost a proporce, které by ale zároveň dodaly outfitům špetku šibalství, jež činí drobné dívenky na skateboardech tak okouzlujícími. Jednotlivé modely spojují prvky, které jsou typické pro západní streetwear. Klokaní kapsy u mikin, kapuce a použití stahovacích šňůrek.

Barbora pracovala hlavně s hedvábím a hedvábnou organzou výrazných barev, více či méně transparentní. Na některých kusech oděvu jsou vytkané vzory květin nebo lístků, které symbolizují ženskost a něžnost.

Podpořit Skateistan můžete již v příštím týdnu na UmprumSHOPu, konaném přímo na Vysoké škole uměleckoprůmyslové od 13. do 17. prosince.

Skateistan

Skateistan

foto: Anežka Horová